معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > همایش "اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید" در دانشگاه دولتی رادن فتح (UIN) پالم بانگ برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

همایش "اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید"

همایش "اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید" در دانشگاه دولتی رادن فتح (UIN) پالم بانگ برگزار گردید

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

روز سه شنبه 23 خرداد در دانشگاه دولتی رادن فتح (UIN)  پالم بانگ اندونزی همایش " اسلام رحمه للعالمین از دیدگاه امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید " با حضور اساتید، دانشجویان و مسئولان محلی شهر پالم بانگ برگزار شد.

 دکتر افلاطون مختار، رئیس مجلس العلمای استان سوماترای جنوبی ودکتر سیوطی رئیس اسبق دانشگاه رادن فتح پالم بانگ میهمانان ویژه این همایش بودند.

آقایان دکتر محمد شیرازی رئیس دانشگاه رادن فتح،دکتر زول کیفلی رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا و دکتر نور هدی علی رئیس دانشکده علوم انسانی این دانشگاه سخنرانی کردند.

اولین سخنران این همایش دکتر محمد شیرازی رئیس دانشگاه رادن فتح پالم بانگ بود.

وی ضمن اشاره به ارتباط خوب رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی با این دانشگاه و فعالیت اتاق ایران، از دانشجویان خواست برای کسب اطلاعات صحیح و تحریف نشده در رابطه با کشور ایران به این اتاق مراجعه نمایند.

دکتر شیرازی گفت: ایران جایگاه خاصی در افکار عمومی مردم اندونزی دارد و مورد تقدیر و احترام دولت،مردم و اندیشمندان اندونزی است.برادران مسلمان ما در ایران علی رغم اینکه تحت فشار شدید از طرف مخالفان خود در سطح جهان قرار دارند، اما به سرعت در حال پیشرفت هستند.کشور ایران امروزه یک کشور قدرتمند است و این قدرت به واسطه تکیه این کشور به علم است و باید بدانیم که علم یعنی قدرت.

رئیس دانشگاه رادن فتح ادامه داد: پیامبر در گسترش دادن رحمت موفق بود و طولی نکشید که رحمت اسلام سراسر منطقه را فرا گرفت گسترش اسلام بر مبنای رحمت به عالمیان پس از چندی تمدن بزرگ اسلامی را به وجود آورد. امروز مسئولان باید از این تغییر درس بگیرند،همانطور که امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید نشان دادند.

وی افزود: با مطالعه زندگی امام خمینی(ره) متوجه می شوید ایشان چگونه حتی از تبعیدگاه مردم را هدایت می نمود و زمینه ساز تغییر در کشور ایران و نجات مردم از بی عدالتی بود.

رئیس دانشگاه پالم بانگ حرکت عبدالرحمن وحید را با تهضت مقایسه کرده و گفت باید بدانیم که حرکت های مردمی به وجود نمی آیند، مگر با حرکت رهبرانشان.

وی مطالعه و بررسی زندگی و شخصیت امام خمینی(ره) را باعث ایجاد انگیزه تلاش و الهام گیری دانست.

سخنران دوم این همایش دکتر نور هدی علی، استاد تاریخ اسلام و رئیس دانشکده  علوم انسانی دانشگاه رادن فتح شهر پالم بانگ بود.وی سخنرانی خود را با موضوع اندیشه اسلام رحمۀً للعالمین عبدالرحن وحید: بومی سازی تعالیم اسلام در اندونزی ارائه نمود.

وی با بیان اینکه مسلمان شدن به معنای ترک زمینه های فرهنگی محلی نیست، چون اسلام برای یک فرهنگ خاص نیامده است، ادامه داد: عبدالرحمن وحید مشهور به "گوس دور" یک روشنفکر مسلمان بود که گفتمان اسلام رحمۀً للعالمین را توسعه می داد.

دیگر سخنران این مراسم آقای عبدالرضا سیفی،سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اندونزی بود.سیفی در ابتدا ضمن اشاره به زندگی امام خمینی(ره)و دعوت دانشجویان به مطالعه تاریخچه زندگی ایشان به صورت خلاصه ای از مراحل زندگی امام خمینی را با استفاده از اسلاید به حاضران در جلسه ارائه داد.

سخنران آخر این همایش دکتر زول کیفلی رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا بود .وی در این همایش به صورت تطبیقی به بررسی آرا و اندیشه های امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید پرداخت.

دکتر زول کیفلی ضمن اشاره به توحید ،عدالت،امامت ، ولایت فقیه، آزادی (مدنی، اجتماعی و فردی در اعتقاد، اندیشه، احزاب و رسانه، در چارچوپ قوانین و دین ) ،استقلال،وحدت ، اسلام جهانی  و هویت اسلامی به عنوان مولفه های عمده اندیشه امام خمینی(ره) اصل اساسی در اندیشه امام خمینی را وحدت و اسلام سیاسی دانست و گفت: بر اساس اندیشه امام خمینی(ره) اسلام در همه ابعاد آن سیاسی است ،کسی که بر این باور است که دین از سیاست جدا است، از دین و سیاست بی خبر است. اسلام شامل تمام ابعاد زندگی فردی، اجتماعی، مادی، معنوی،فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی انسان می شود.

زول کیفلی توحید،عدالت ،آزادی و وحدت و برادری را به عنوان مهمترین نکات مشترک اندیشه های امام خمینی(ره) و عبدالرحمن وحید ذکر نمود.


٠٨:٤٠ - 1396/03/25    /    شماره : ٤٦٠٤٤٢    /    تعداد نمایش : ١٦٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر