معرفی سفیر یا نمایندگی
تیمور شرقی

تیمور شرقی

 تیمور شرقی در 20 ماه می سال 2002  از سوی سازمان ملل بعنوان یک کشور مستقل مورد شناسایی قرار گرفت اما  این کشور با توجه به سوابق تاریخی، موقعیت جغرافیایی و عوامل اقتصادی، فرهنگی و قومی با تعداد کمی از کشورهای جهان دارای روابط گسترده و همه جانبه سیاسی و اقتصادی است. در سیاست خارجی تیمور شرقی، اولویت روابط دوجانبه در درجه اول با همسایگان و بعد از آن با کشورهای قدرتمند سیاسی و اقتصادی است که می توانند با در اختیار قرار دادن کمک های مالی و سیاسی، آینده این کشور تازه استقلال یافته کوچک و فقیر را  تضمین نمایند.

 روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و تیمور شرقی  

جمهوري اسلامي ايران از جمله دولت هایی بود كه كشور جمهوري دموكراتيك تيمور شرقي را بلافاصله پس از اعلام استقلال به رسميت شناخت  و سفير وقت ایران در جاكارتا در مراسم جشن استقلال این كشور شركت کرد. بعلاوه ايران در بین كشورهای خاورميانه اولین کشوری است كه سفير خود در جاكارتا را به عنوان سفير اكرديته در تيمور شرقي معرفي کرد.

     اولين سفير اكرديته جمهوري اسلامي ايران در تيمور شرقي در تاريخ 19 آبانماه سال1382 استوار نامه خود را به آقاي زانانا گوسمائو رئيس جمهور  تیمور شرقی در دیلی پایتخت این کشور تقديم کرد.

در حال حاضر جناب آقای ولی الله محمدی چهارمین سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تیمور شرقی محسوب می گردد. ایشان در تاریخ 8 مهر ماه سال جاری (1394) استوار نامه خود را به آقای تائور ماتان رواک رئیس جمهور تیمور شرقی تسلیم نمود. در مراسم تسلیم استوار نامه، رئیس جمهور تیمور شرقی مراتب علاقمندی خود را به توسعه و گسترش رابطه با جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر