معرفی سفیر یا نمایندگی
ساختار سیاسی

 

ساختار سیاسی اندونزی

ساختار حكومتي:

جمهوري، تركيبي ازنظام پارلماني و رياست جمهوري با اختيارات وسیع برای قوه مجريه است.رئیس‌جمهوری و معاون وي به‌صورت یک زوج بارأی مستقيم مردم و به مدت 5 سال انتخاب می‌شوند. آخرین دور انتخابات رياست جمهوري اندونزی در ماه جولاي 2014 برگزار شد كه طی آن آقای جوکو ویدودو، استاندار وقت جاکارتا، با كسب 53 درصد آراء بر تنها رقیب خود یعنی ژنرال بازنشسته پرابوو سوبیانتو، رئیس حزب گریندرا، پيروز شد. آقا جوکو ویدودو به عنوان رئیس‌جمهور منتخب مردم اندونزی از 29 مهر سال 1393 وارد کاخ ریاست جمهوری گردید و کار خود را آغاز نمود. انتخابات آتی در 17 آوریل 2019 برگزار خواهد شد که این بار نیز رقابت میان آقای جوکووی و پرابووو خواهد بود. جوکووی، معروف امین از علمای مذهبی اندونزی و رئیس سابق بخش اجرایی مجلس العلمای اندونزی را به عنوان معاون خویش در انتخابات برگزید و پرابووو نیز ساندیگو اونو معاون فعلی استاندار جاکارتا را به عنوان معاون خویش برگزیده است.

 

سیاست خارجی:

آنچه در سیاست خارجه اندونزی مشهود است و از سوی دولت نیز بارها بر آن تأکید شده است سیاست "فعال و آزاد"این کشور است و اینکه این سیاست مبتنی بر دوستی با همه کشورها و پرهیز از هرگونه تنش و ایجاد دشمنی است. شعار رهبران سیاسی اندونزی، خصوصاً در دو دهه اخیر، "هزاران دوست و دشمن هیچ"بوده است و همیشه پرچم دار اعتدال گرایی و میانه روی بوده است. 

 

ساختار پارلماني:

این کشور سه مجلس دارد؛ مجلس نمايندگان مردم (DPR)با 560 نماينده، وظيفه تدوين و وضع قوانين را در سطح ملي به عهده دارد. مجلس نمايندگان مناطق یا مجلس سنای اندونزی (DPD) با 132 نماينده غیر حزبی، وظیفه كمك به مجلس نمايندگان اندونزی را در مواردي كه قوانين در مورد مناطق وضع می‌شوند، به عهده دارد. مجلسمشورتي خلق (MPR) با 692 نماينده که در حقیقت جمع بین اعضاي مجلس نمايندگان مردم و مجلس نمايندگان مناطق است به‌عنوان مجلس برتر، حق استيضاح و اصلاح قانون اساسي در کشور را به عهده دارد.دوره نمایندگی هر سه مجلس 5 ساله و هم‌زمان است.مجلس فعلی از نهم مهرماه 1393 آغاز به کار کرده و قرار است انتخابات دوره آتی مجلس، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019 برگزار شود.

 

احزاب مهم:

حزب دمكراتيك مبارز(به رهبری خانم مگاواتي و برنده انتخابات ریاست جمهوری)، گلکار (به رهبری آقاي هارتارتو)، دموكرات (حزب دولت پیشین به رهبری يوديونو رئیس‌جمهور قبلي) و احزاب اسلام‌گرای اتحاد توسعه، بيداري ملي، رسالت ملي و عدالت و رفاه. در سال‌های اخير احزاب جديدی با نام‌های گريندرا و هانورا نيز به جمع احزاب بزرگ در مجلس اندونزي اضافه ‌شده که حزب گریندرا با رشد فراوان آراء توانست در انتخابات سال 2014 تعداد 73 کرسی را در مجلس کسب نماید. رهبر این حزب در انتخابات سال 2014 ریاست جمهوری، به‌ عنوان تنها نامزد ائتلاف مخالفین رئیس‌جمهوری منتخب، با جوکووی (استاندار جاکارتا) رقابت کرد.

 

ساختار قضايي:

مجموعه سه دادگاه اصلی بدنه قوه قضائیه اندونزی را شکل می‌دهند. 1- ديوان عالي اندونزي 2- دادگاه قانون اساسي که صلاحيت رسيدگي به نتايج انتخابات و بررسي اقدامات براي خلع رئیس‌جمهوری را به عهده دارد. 3- دادگاه مبارزه با فساد که وظيفه رسيدگي به فساد و اختلاس مقامات را به عهده دارد. روسای دادگاه‌های قانون اساسی و کمیسیون یا دادگاه مبارزه با فساد و همین‌طور قضات ديوان عالي (از ميان نامزدهای معرفی‌شده از طرف مجلس به تعداد 60 نفر)، همگی توسط رئیس‌جمهوری انتخاب و مشغول به کار می‌شوند.

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر