معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط سیاسی

 روابط ایران و اندونزی:

دو كشور ایران و اندونزی در سال 1330 در سطح وزیرمختار روابط دیپلماتیک برقرار نموده‌اند و در سال 1339 روابط خود را به سطح سفير، ارتقاء دادند. مناسبات دوجانبه ايران و اندونزي در طول سالیان گذشته گرم و صميمانه بوده و همكاری سیاسی و بین‌المللی مناسبی میان دو كشور در جریان بوده است. دو کشور تاکنون 50 موافقت‌نامه همکاری در سطح دوجانبه، امضا نموده‌اند و مقامات دو كشور در سطوح مختلف ظرف سال‌های اخیر با يكديگر ديدار و رايزني داشته‌اند که در این راستا تبادل هیأت در سطوح مختلف عالی تا کارشناسی انجام شده است.

 روابط و همکاری‌های دو کشور در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی نیز، از جمله سازمان ملل، نهضت عدم تعهد و سازمان همکاری‌های اسلامي و دی –هشت همواره دوستانه و هماهنگ بوده است.

دولت اندونزی در موضوعاتی مانند فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، حقوق بشر و برجام، در مجامع بین المللی از ایران حمایت نموده است. در سال های اخیر دولت اندونزی، به قطعنامه حقوق بشری علیه ایران، که همیشه بر مبنای استانداردهای دوگانه، به رأی گذاشته می شود رأی منفی داده است. دو کشور در موضوعات بین المللی و منطقه ای همانند حمایت از مردم فلسطین برای رسیدن به استقلال، حل و فصل بحران در میانمار، خاتمه جنگ در یمن و سوریه و عدم مداخله در امور داخلی کشورها، معمولاً دیدگاه های نزدیک به هم دارند.

هم اکنون اندونزی عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل در دوره زمانی 2020-2019 می باشد که دولت ایران نیز، حمایت خود را از این دولت اعلام نمود.

 

اهم سفرهای دوجانبه و اجلاس‌های چندجانبه در چند سال اخیر:

با توجه به روابط نزدیک و عزم جدی دو کشور بر بسط و گسترش آن، در سال های اخیر تبادل هیأت ها از بالاترین سطح دولتی تا کارشناسی، در زمینه های مختلف، انجام شده است و دیدار آقای روحانی در سال 1394 از اندونزی و سفر آقای جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی به تهران در سال 1396 نقطه عطف این روابط می باشد.

 

نشست‌های مشترک:

- میزگرد مشترک میان مراکز مطالعاتی دو کشور،

- گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری،

- کميته مشترک مشورتي،

- کمیته مشترک علمی و فنآوری،

- کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور،

- کمیسیون مشترک کنسولی،

- کمیته مشترک همکاری های کشاورزی،

- کمیته مشترک تجاری.

 

 همکاریهای پارلماني

در حال حاضر ارتباط بسیار نزدیک و گسترده‌ای میان مجلس شورای اسلامی ایران با قوه مقننه اندونزی برقرار است. اقدام مشترك پارلمان‌های دو كشور در رابطه با تحولات غزه و محكوميت تجاوز اسرائيل به اين منطقه و تشكيل جلسه تروئيكاي مجمع مجالس آسيايي متشكل از ايران، اندونزي و سوريه و انجام برخی رایزنیهای مشترك در اين رابطه، بيانگر دیدگاه‌های مشترك مجالس دو کشور در عرصه بین‌المللی میباشد. انتخابات مجلس اندونزی قرار است در ماه آوریل انجام پذیرد.

ظرف سال‌های اخیر هیئت‌های متعدد پارلمانی دو کشور از ایران و اندونزی دیدار کردند که در این میان می توان به سفر گروه دوستی پارلمانی دو کشور به کشورهای یکدیگر و همچنین رؤسای مجالس و اعضای کمیسیون های مختلف دو کشور، در قالب موضوعات دوجانبه و چندجانبه اشاره نمود.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر