معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط اقتصادي دوجانبه

  


روابط اقتصادي ایران و اندونزی

براساس نوشتارهای تاریخی، یکی از مقاصد تجار ایرانی طی سالیان گذشته، جزیره جاوه بوده است. وجود برخی از واژه های فارسی در زبان اندونزیایی (بهاسا) نیز بر وجود مراودات مستمر میان ایرانیان و اهالی شبه جزیره جاوه می باشد. با استقلال اندونزی در 17 اوت 1945، ایران یکی از اولین کشورهایی بود که جمهوری اندونزی را به رسمیت شناخته و روابط صمیمانه ای را با این کشور بنا نهاد. البته روابط تجاری و اقتصادی ایران و اندونزی در طول سالیان متمادی هم تراز روابط خوب فرهنگی و سیاسی دو کشور نبوده است.

 علیرغم اینکه جمهوری اندونزی بزرگ‌ترین اقتصاد جنوب شرق آسیا (آسه آن) و یکی از بزرگترین اقتصادهای  دنیا از نظر تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود، بر اساس آمار و اطلاعات، روابط دوجانبه اقتصادی دو کشور طی چند سال اخیر دچار نوسان بوده است. البته تلاش شده که روابط تجاری و اقتصادی دو کشور رشد و ارتقاء یابد. در سال 2006 حجم روابط تجاريجمهوری اسلامی ایران و اندونزی 404 میلیون دلار بوده که پس از تبادل هیئت‌های متعدد میان دو کشور، روابط اقتصادی فی‌مابین روند صعودی طی نمود به‌طوری که در سال 2011 حجم روابط تجاری به حدود 2 میلیارد دلار رسید و اندونزی در این سال تبدیل به نخستین مقصد صادراتی کشورمان در منطقه جنوب شرق آسیا و آسه آن و هفتمین مقصد صادراتی کالاهای ایران در آسیا گردید.

اما با تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان در سال 2012، بازرگانان دو کشور با مشکلات فزاینده‌ای مواجه شدند که بر اثر آن روند ارتقاء روابط متوقف و سیر نزولی حجم روابط آغاز شد، به طوری که در سالهای 2014 و 2015 به کمتر از نیم میلیارد دلار در سال رسیده است. دلیل اصلی این موضوع تشدید تحریم‌های بانکی و بروز مشکلات متعدد در انتقال پول بین دو کشور و تحریم محصولات پتروشیمی ایران و عدم بیمه کشتی‌های نفت‌کش به مقصد اندونزی بوده است. علاوه بر روابط مستقیم تجاری بین دو کشور، روابط غیرمستقیم تجاری نیز میان دو کشور عمدتاً از طریق سنگاپور، دوبي و مالزي صورت می‌گیرد که میزان دقیق آن مشخص نیست.

وجود سابقه ارتقاء روابط به حجم 2 میلیارد دلار در مدت زمان کوتاه بیانگر ظرفیت مناسب رشد حجم تجارت میان دو کشور است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اندونزی در عرصه اقتصاد، صنعت و تجارت ظرفیت های مکمل یک دیگر را دارا هستند و می توانند نیازهای هم را رفع نمایند. در این مسیر عدم شناخت کافی از این ظرفیت ها در دو کشور روند ارتقاء روابط را به آهستگی پیش می راند لکن در دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سران آسیا و آفریقا در ابتدای سال 1394، دو رئیس جمهور بر لزوم تسریع رشد حجم روابط تاکید و تصریح نمودند. این امر سرآغازی بر فعالیت های متنوعی در راستای تحقق اراده رهبران دو کشور گردید. امید می رود با اجرای برجام و حل مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان روند روابط دو کشور شتاب بیشتری را شاهد باشد و مجددا حجم روابط اقتصادی روند رو به رشدی را شاهد باشد.

اقلام عمده صادراتي ايران به اندونزی عبارت‌اند از: قیر، گاز مایع، گوگرد، متانول، خرما، چای سیاه، سرب، پارافین و وازلین، انگور خشک‌شده، فیروزه، کک، مرمر، تخت بیمارستانی، سنگ‌های صیقلی

اقلام عمده وارداتي ايران از اندونزیعبارت‌اند از: کاغذ، تخته فیبر، خمیر چوب، الیاف مصنوعی، ماهی تن و لیستائو، لاستیک و تایر، ماشین‌آلات تقطیر و تصفیه، فرآورده‌های خوراکی از روغن‌های گیاهی و حیوانی، مداد رنگی، قهوه، ماهی‌های زنده زینتی، اسید پالمتیک و استئاریک، ورق عایق پلی‌اتیلن، روغن جانشین کره کاکائو، صافی روغن یا مواد سوختی، شیره کائوچوی طبیعی، پودر کاکائو، روغن خام نارگیل، صابون و تجهیزات الکترونیکی.

 

فرصت‌های سرمایه‌گذاری:

علیرغم اینکه جمهوری اندونزی بزرگ‌ترین اقتصاد جنوب شرق آسیا (آسه آن) و هفدهمین اقتصاد دنیا از نظر تولید ناخالص ملی محسوب می‌شود، با نارسائی‌های متعددی در زیرساخت‌های اساسی روبرو می‌باشد که می‌تواند زمینه‌های همکاری دوجانبه را فراهم نماید. بعلاوه، جمعیت فراوان اندونزی و تلاش دولت برای رفع نیازهای متعدد این جمعیت در عرصه انرژی و سوخت، عرصه مناسب دیگری برای توسعه و تعمیق روابط در بخش‌های تجاری، فنی و اقتصادی می‌باشد. لازم به ذکر است که نیاز اندونزی به سوخت به‌گونه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود این کشور در سال‌های آتی به بزرگ‌ترین واردکننده بنزین جهان تبدیل گردد. در زمینه تولید انرژی الکتریکی نیز گستردگی جغرافیایی اندونزی و کمبودهای چشمگیر در زمینه تولید برق می‌تواند بخش قابل‌توجهی از همکاری‌های دوجانبه را در حوزه نیروگاهی شکل دهد.

ساخت پالایشگاه در اندونزی ازجمله مواردی است که در برنامه‌های دولت‌های مختلف این کشور دنبال می‌شده است. در این رابطه نیز سابقه همکاری میان ایران و اندونزی وجود دارد. در سال 1385 قرارداد ساخت يک پالايشگاه با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز بین طرفين امضا شد هرچند به دلایل مختلفی ازجمله قیمت نفت خام موردنیاز پالایشگاه، زمین، مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، به مرحله اجرا نرسید. اخیراً نیز موضوع ساخت دو پالایشگاه از سوی بخش خصوصی ایران و اندونزی در حال پیگیری است که امید است با طی مراحل مطالعاتی وارد مرحله اجرا و ساخت گردد.

- ساخت نيروگاه آبي، سدسازی (فعالیت نیروگاهی و افزایش برق نیروگاه‌های اندونزی با توجه به نیاز روزافزون این کشور به برق)

- توسعه شبکه گازرسانی «انتقال و توزيع» در اندونزي(گاز مایع LPGو تأسیس جایگاه‌های سوخت‌رسانی CNG)

-  صنایع غذایی و تبدیلی وابسته.

- گازسوز کردن خودروها

- کشت فرا سرزمینی

- جاده‌سازی

- انرژی‌های نو و تجدید پذیر مانند باد و نور خورشید

براي نيل به اين اهداف، شرکت‌های ایرانی خصوصی و دولتی، با حضور و مشارکت در نمایشگاه‌ها و سایر مناسبت‌هایی که به‌طور منظم در اندونزی برگزار می‌شود، می‌توانند به معرفی توانمندی‌های فني و مهندسي خود بپردازند.

روند حضور و ورود به بازار

برای حضور در بازار اندونزی اشراف و آگاهی داشتن به روش، قوانین و مقررات لازم برای حضور فعال در رونداقتصاد کشور اندونزی امری ضروری و بدیهی می باشد. تمامی امور مربوط به صدور مجوز سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری اتباع دیگر کشورها در اندونزی از طریق کمیته هماهنگی سرمایه گذاری (موسوم به BKPM) و از طریق پایگاه اینترنتی این کمیته به آدرس www.bkpm.go.idانجام می شود. در این پایگاه اینترنتی اطلاعات لازم در خصوص نحوه سرمایه گذاری در اندونزی و مقررات مربوطه نیز قابل دسترسی خواهد بود.

براساس قوانین جمهوری اندونزی، پیمانکاران خارجی برای شروع فعالیت خود دو راهکار تأسیس شرکت دائمی مشترک با پیمانکاران اندونزیایی و یا تأسیس دفتر نمایندگی بایستی دنبال نمایند.

مقررات ناظر بر ایجاد شرکت دائمی مشترک

 • تأسیس شرکت دائمی مشترک در سازمان توسعه سرمایه گذاری اندونزی و وزارت دادگستری و حقوق بشر اندونزی ثبت خواهد شد.
 • حداکثر سهام پیمانکار خارجی 67 درصد و حداقل سهام پیمانکار اندونزیایی 33 درصد می باشد.
 • سرمایه اولیه تأسیس شرکت یک میلیون دلار است که میزان 300 هزار دلار آن باید در حساب شرکت موجود باشد.
 • پیمانکار اندونزیایی که بعنوان شریک توسط پیمانکار خارجی انتخاب می شود بایستی دارای تجربه در اجرای پروژه های بزرگ در حدود 10 الی 20 میلیون دلار در طول 10 سال گذشته و در داخل اندونزی باشد.
 • شرکت مشترک تأسیس شده می تواند در کلیه مناقصه های دولتی و خصوصی اندونزی شرکت نماید.
 • پیمانکار خارجی فقط از طریق شرکت دائمی مشترک تأسیس شده، حق شرکت در مناقصه ها را خواهد داشت.

 

تأسیس دفتر نمایندگی

 • وزارت پروژه های عام المنفعه اندونزی برگزار کننده کلیه مناقصه های دولتی اندونزی است و همین وزارت مجوز تأسیس دفتر نمایندگی پیمانکاران خارجی را صادر می نماید. طول مدت این مجوز 3 ساله خواهد بود و قابل تمدید نیز می باشد.
 • دفاتر نمایندگی پیمانکاران خارجی می توانند در حوزه پیمانکاری در پروژه های حداقل 10 میلیون دلاری و یا به عنوان مهندسی مشاور در پروژه های حداقل 1 میلیون دلاری فعالیت نمایند.
 • مالکیت دفاتر نمایندگی پیمانکاران خارجی 100 درصد به پیمانکار خارجی تعلق خواهد داشت. این دفاتر می توانند بر اساس ویژگیهای پروژه های مختلف، از پیمانکاران اندونزیایی مختلف برای همکاری در انجام پروژه ها بهره ببرند. به عبارتی این دفاتر الزامی به همکاری با یک پیمانکار خاص در انجام پروژه های مختلف، ندارند.
 • بر اساس قوانین اندونزی، دفاتر نمایندگی پیمانکاران خارجی می تواند در کلیه مناقصه های دولتی و خصوصی شرکت نماید و در اجرای پروژه نیز می بایست با تشکیل کنسرسیومی، 30 درصد اجرای پروژه را به شرکت های پیمانکار اندونزیایی واگذار نمایند.
 • هزینه ثبت و دریافت مجوز تأسیس دفتر نمایندگی در حدود 20 الی 25 هزار دلار برای دریافت یک مجوز 3 ساله می باشد.

سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش روابط با اندونزی، تثبیت نسبی بهای نفت، اعطاء و پذیرش خطهای اعتباری و سرمایه گذاری خارجی در داخل ایران، اصلاح ساختار قوانین حاكم بر کارهای بازرگانی، وجود نیروهای كار آمد و مجرب، تنوع تولیدات صنعتی در ایران و راهیابی تدریجی ایران به بازارهای غیر نفتی، امید به افزایش حجم مبادلات ایران و اندونزی را نوید می دهد. بخش اقتصادی سفارت افزون بر فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز بازرگانان ایرانی و اندونزی، زمینه های فعالیت بازرگانی مناسب را با امكانات ایرانیان مقیم معرفی و از آنان حمایت می نماید.  برای کسب اطلاعات بیشتر، هموطنان عزیز می توانند با بخش اقتصادی سفارت تماس بگیرند.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر