معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > ایران و آسه آن ظرفیت گسترده ای برای افزایش همکاری دارند


  چاپ        ارسال به دوست

ایران و آسه آن ظرفیت گسترده ای برای افزایش همکاری دارند

ایران و آسه آن ظرفیت گسترده ای برای افزایش همکاری دارند

به گزارش روز یکشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در  اندونزی،ولی الله محمدی نصرآبادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) در پایان ماموریتش با "لیم جوک هوی" دبیر کل آسه آن در جاکارتا دیدار و گفت و گو کرد.

لیم جوک هوی، دبیر کل آسه ان دراین دیدار با اشاره تمدن کهن ، غنای تاریخی و فرهنگی ایران،همکاری با تهران در زمینه های مختلف بویژه نفت و گاز و تکنولوژی را خواستار شد.

وی با تبریک الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری آسه آن و آمادگی دبیرخانه برای نهایی کردن  پروژه های پیشنهادی ایران ، این اقدام را برای آغاز گفت وگوهای بخشی مهم دانست .

دبیرکل آسه آن با بیان اینکه تحولات ایران و منطقه خلیج فارس را پیگیری می کند، ارتباط نزدیک ، تبادل هیات و سفر به ایران و همچنین پذیرش هیاتهای ایرانی در دبیرخانه را مورد تاکید قرار داد.

طرفین در این دیدار بر همکاری در زمینه برگزاری نمایشگاه ،تبادل استاد و دانشجو و افزایش ارتباطات تاکید کردد.

سفیر ایران در اندونزی در این دیدار با اشاره به ظرفیت های ایران در زمینه های مختلف اقتصادی، تامین انرژی، علمی، فناوری و فرهنگی خواستار گسترش همکاری با کشورهای حوزه آ سه آن شد..

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران، در راستای تعمیق روابط با اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، در نظر دارد پیوستن به مجمع منطقه ای آسه آن را بعنوان گام بعدی ایران برای نزدیکی و همکاری بیشتر با آسه آن پیگیری کند.

محمدی با اشاره به خروج آمریکا از برجام  و تحمیل تحریم های یک جانبه و غیر قانونی علیه ایران و انتشار اخبار کذب و جعلی توسط برخی از رسانه ها گفت: رفت و آمد و تبادل هیات های رسمی و گروههای مختلف اجتماعی از حوزه آسه ان به ایران به شناخت واقعی و درک متقابل  کمک می کند.

 سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی همچنین در روزهای اخیر به طور جداگانه با معاونان دبیر کل آسه آن در امور اقتصادی ،  سیاسی - امنیتی و اجتماعی - فرهنگی دیدار و ضمن مرور موضوعات ذیربط ، درخصوص راههای همکاری و تعمیق روابط و همچنین تحولات خاورمیانه، حوزه خلیج فارس و تحولات اخیر در روابط جمهوری اسلامی ایران با آمریکا و اروپا  گفت و گو کرد.

"آسه‌آن" مجموعه‌ای از ۱۰ کشور واقع در جنوب شرقی آسیا است که برای توسعه اقتصادی، برقراری ثبات سیاسی کشورهای عضو و ثبات منطقه تلاش می‌کنند .این بلوک در سال ۱۹۶۷ توسط تایلند، سنگاپور، فیلیپین، مالزی و اندونزی شکل گرفت، سپس کشورهای ویتنام، میانمار، لائوس، کامبوج و برونئی نیز به آن پیوستند. «آسه‌آن» علاوه بر رشد سیاسی و اقتصادی، بر پیشرفت‌های اجتماعی، تکامل روابط اجتماعی- فرهنگی بین کشورهای عضو و تعیین راهبردهایی برای حل مشکلات منطقه نیز تأکید دارد.

ایران سال گذشته با امضای اسناد مرتبط با الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به 'تاک' توسط وزیر امور خارجه ،به طور رسمی به این بلوک منطقه ای پیوست تا از ظرفیت های پنجمین قدرت اقتصادی دنیا برای توسعه تعاملات اقتصادی خود استفاده کند.


١٣:٠٧ - 1398/04/25    /    شماره : ٥٨١٠٦٢    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر