معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفیر ایران در اندونزی : خارجی ها عامل ناامنی خلیج فارس هستند


  چاپ        ارسال به دوست

خارجی ها عامل ناامنی خلیج فارس هستند

سفیر ایران در اندونزی : خارجی ها عامل ناامنی خلیج فارس هستند

ولی الله محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی شامگاه گذشته در نشستی با خبرنگاران، اصحاب رسانه و نویسندگان اندونزیایی در جاکارتا با اشاره به حوادثی که برای برخی از تانکرهای نفتی در منطقه بوجود آمده است، گفت : آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند بحران های ساختگی در منطقه ایجاد نمایند تا بواسطه آن تنش را در منطقه افزایش داده و تسلیحات نظامی خود را با کشورهای منطقه بفروشند.

سفیر ایران در اندونزی ضمن محکوم نمودن توقف تانکر ایرانی در جبل الطارق توسط انگلیس، گفت : انگلیس با طرح ادعاهای بی اساس از قبیل نام بردن از سوریه بعنوان مقصد تانکر ایرانی مدعی شده که ایران تحریم های اتحادیه اروپا را زیر پا گذاشته است، این در حالی است که نخست مقصد تانکر ایرانی سوریه نبوده و از طرف دیگر ایران عضو اتحادیه اروپا نیست که تحریم های این اتحادیه منطقه ای را رعایت کند.

وی ادامه داد : جمهوری اسلامی ایران بیش از یکهزار و ۵۰۰ مایل خط ساحلی در خلیج فارس دارد و طی سال های متمادی با همکاری دیگر کشورهای منطقه مسئولیت امنیت خلیج فارس را برعهده داشته و به هیچ طرفی اجازه ناامن نمودن خلیج فارس را نخواهد داد.

محمدی  در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص رویکرد آتی تهران با توجه به ضرب العجل های اعلام شده توسط ایران، گفت : "پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های یکجانبه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران یکسال صبر استراتژیک را در راستای تامین منافع اقتصادی خود از برجام، در دستور کار قرار داد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بعنوان نهاد مسئول در ۱۵ گزارش خود، پیروی ایران از تعهداتش در برجام را تایید نموده است ولی با گذشت یکسال و عدم تامین شدن ایران از منافع قانونی خود تصمیم بر کاهش تعهدات بر اساس بندهای پیش بینی شده در برجام گرفت".

سفیر ایران در اندونزی کاهش تعهدات ایران در برجام را در راستای کمک به حفظ برجام دانست و افزود : "تمامی اقدامات ایران در چارچوب برجام است و ما تا زمانی که منافع اقتصادیمان مطابق با برجام تامین نشود، به کاهش تعهداتمان در برجام ادامه خواهیم داد. البته به محض اقدام های طرف های مقابل برای تامین منافع ایران، به مرحله قبل بازمی گردیم".

وی همچنین گفت: "رسانه های غربی با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش می کنند تا با استفاده ابزاری از رسانه ها، افکار عمومی را مطابق با خواسته و همسو با منافع خود شکل دهند. آنان برای ضربه زدن به منافع کشورهای اسلامی و جلوگیری از اتحاد آنان به دستاویزهای مختلفی متوسل می شوند که موضوع شیعه و سنی بخشی از آن می باشد".

سفیر ایران،  روابط میان تهران- جاکارتا را رو به رشد و مثبت ارزیابی نمود و گفت : دو کشور در حوزه های مختلف همکاری های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علوم و فناوری های نوین پیشرفت قابل توجهی داشته اند، اما  سطح روابط در حوزه های مختلف بویژه اقتصادی مطابق با ظرفیت های طرفین نیست که در این راستا افزایش شناخت تجار و صاحبان صنایع از پتانسیل های یکدیگر می تواند مناسبات اقتصادی میان دو کشور را نیز به سطح شایسته ای افزایش دهد.

وی خطاب به نمایندگان رسانه های مختلف اندونزی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم تحریم های یکجانبه یک کشور بر روابط دوجانبه ما تاثیر بگذارد.


٠٦:٠٣ - 1398/05/09    /    شماره : ٥٨٢٣١١    /    تعداد نمایش : ٤٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر